Funkční podologie

Funkční podologie, pojem, který užívá Tomáš Ďurán zakladatel firmy IdealMove.

Funkční podologie je cvičení chodidel, které řeší plochonoží, vbočené palce, spadlé kotníky a jejich  návaznost na posturu člověka.

Největší problém jsou slabé prsty na nohou, které tvoří příčnou klenbu a stoj na patách a s tím spojená chůze na patách. V takovém to rozložení váhy není člověk schopen se napřímit  a narovnat a to když nemůže, tak se bude křivit. Pak začínají bolesti v různých částech těla. Celkové postavení těla ovlivňují nefunkční chodidla. Jedná se funkční poruchu, tzn. nefunkčními svaly na chodidle, který se dá řešit pouze cvičením.

Vyšetření probíhá na podoskopu.  Při stoji na podoskopu (který je podsvícený) vidíme nohy zespodu. Vidíme jejich tvar a podle intenzity světla zhodnotíme zatížení chodidla v jednotlivých částech (prsty, špička, pata). Zhodnotí se při tom i postoj celého člověka z bočního a zadního pohledu a vliv zatížení chodidla na postoj.Jednoduchý test, kdy klienta necháme stát, jak je běžně zvyklí. Postrčíme ho rukou  a má-li nefunkční chodidla, je nestabilní ve všech velkých kloubech. Pokud chodidla rozcvičíme, rozloží váhu na celou část nohy včetně prstů a jejich kloubů, z chodidel se napřímí. Postoj člověka se tak zpevní a zastabilizujeme i ve velkých kloubech.

Ke cvičení chodidel se používají podložky od Ideal Move (možné zakoupit při lekci).

Více informací naleznete na www.idealmove.cz