Spirální stabilizace

Spirální stabilizace páteře = SPS

Metoda MUDr. Richarda Smíška

Cvičení je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu od 5 let do 100 let – děti, ženy, muži, senioři, těhotné, nevrcholové i vrcholové sportovce. SPS (známí jako SM systém) je vhodný pro lidi s bolestmi  zad nebo lidem,  kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů – kloub kyčelní, kolenní a ramenní, kluby nohou a klenba nožní. Tuto metodu využívá i mnoho vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu. 

Cvičení se skládá ze sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožňují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám meziobratlí dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

SPS je cvičení:

posilovací  (posiluje svaly oslabené)

protahovací (protahuje svaly napjaté a zkrácené)

mobilizační  (obnovuje kloubní pohyblivost)

stabilizační  (dává tělu potřebnou pevnost, zajišťuje stabilitu v době klidu a hlavně v době pohybu-dynamická stabilizace)

koordinační (koordinuje vzájmné postavení pohybových segmentu)

optimalizuje řízení pohybu  (procvičuje pohybovné stereotypy jako je chůze, běh, práce, sport, urychluje volné řízení pohybu).

Cvičení SPS spojuje komplexní trénink pohybového aparátu a řízení pohybu centrálním nervovým systémem. 

Více o této metodě se dozvíte na www.spiralstabilization.com